Tapas: az ízek fiesztája
A Pata Negra évtizedek óta az ízek fiesztáját hozza Budapestre.
A Kálvin téri és Frankel Leó úti tapas bárjaink kínálata 20 éve egyet jelent a spanyol gasztronómiával, és persze a könnyed, mediterrán hangulattal. Az ország első autentikus spanyol éttermeit a tulajdonosok, Losits Vilmos és Mókusz Szilveszter spanyol kultúra iránt érzett régi szenvedélye hívta életre először Pesten (2004), majd Budán (2009), ahol a mai napig minden apró részlet – az ínycsiklandó spanyol falatoktól az andalúz csempékig – hamisítatlan mediterrán hangulatot idéz.
Harmadik éttermünk, az egykori Balettintézetben megnyílt 5 csillagos W Hotel mögött, az Andrássy úttól kőhajításnyira található Pata Negra már az Asador jelzőt is magán viseli, amit a szenvedéllyel és szakértelemmel készített spanyol steakeknek köszönhet. A Pata Negra Asadorban büszkék vagyunk a steak-rajongók által világszerte nagy becsben tartott vöröshúsainkra, 40 glutén- és 30 laktózmentes tapasunkra, díjnyertes Kasztília és León-i sajtjainkra; prémium kategóriás San Miguel Selecta sörünk hazai exkluzivitására, és persze a több mint 20 spanyol történelmi borvidéket bemutató, válogatott szortimentünkre is.
Mi az a tapas?
Spanyolországban minden étkezés ünnep, a tapas pedig egyet jelent a jó társasággal és az élet élvezetével. Sőt, a tapas igazi nemzetközi kifejezéssé, és a food sharing trendeken keresztül minden korábbinál népszerűbbé vált a közelmúltban. A szó maga meglepő módon „fedőket” jelent, ez pedig a szokás eredetére utal. Valamelyikre, a sok közül. A tapas tradícióját az egyik legenda szerint maga X. Bölcs Alfonz kasztíliai király indította útjára, aki egy betegségből borral és apró falatok fogyasztásával gyógyult fel.
Mások szerint a bölcs spanyol király azért kötelezte a borkiméréseket az ital mellé ételek felszolgálására is, hogy kevesebb részeg (és persze kevesebb szóváltás) legyen a söntések környékén… Ennél is valószínűbb az a legenda, amely szerint az ételek lefedése az andalúz tavernákból ered: a sherry-t kortyolgató vendégek, vagy éppen a kocsmárosok egy szeletke kenyérrel vagy sonkával fedték le a poharakat, így a bort nem vették körbe a muslicák.
Miért Pata Negra?
Az ibériai sertés neve egybeforrott a világ egyik legjobb minőségű sonkájával, a legkiválóbb ibérico patája pedig fekete. A spanyol nyelvben így a meghatározás (pata negra vagy patanegra) gyakran kiváló minőségű presztízsárut, esetleg nagy formátumú, magasan képzett személyt jelöl a mindennapokban.
Hisszük és valljuk, hogy a tapasozás nem csupán finom ételekről és italokról szól, de azokból mindig a legjobbra törekszünk. Minden másba pedig szeretnénk ugyanazt a fesztelen hangulatot és spanyolos könnyedséget csempészni éttermeinkben, amikért Spanyolországban járva mi is rajongunk.